Vyberte položku Stránka

4 otázky na zvýšenie efektivity v učení sa anglického jazyka

4 otázky na zvýšenie efektivity v učení sa anglického jazyka

Ako sa rýchlo naučiť anglicky? Napriek tomu, že neverím v skratky ku šťastiu, viem, že existujú účinné spôsoby, ako si svoje štúdium môžete zefektívniť. Patrí k nim zodpovedanie si nasledujúcich otázok.

 

1) Prečo sa chcete danú zručnosť naučiť?

Aké máte pre ňu využitie v reálnom živote? Táto odpoveď vám udá ďalší smer vašej cesty a povie vám, na ktorý konkrétny aspekt sa zameriavať.

Ak potrebujete angličtinu kvôli práci, aby ste ju využili pri obchodných stretnutiach, viete, že máte hľadať možnosť hovoriť business English. Ak, naopak, potrebujete zvládnuť small talk (neformálnu konverzáciu), nasmeruje vás to ku kurzom všeobecnej angličtiny. Ak chcete cestovať, potrebujete vedieť, ako si rezervovať hotel a kúpiť lístky na vlak.

Napíšte si, v ktorých konkrétnych situáciach budete angličtinu potrebovať, aká slovná zásoba vám chýba a čo sa chcete dozvedieť. Keď si zadáte cieľ, ten vám veľmi jasne ukáže cestu, ktorou sa máte uberať, a to, na čo sa zameriavať.

Ak je cieľom prečítať si horúce novinky z oblasti rybárstva, môžete začať hľadať knižky, webstránky a videá zamerané na rybolov. Poprípade môžete nájsť iného nadšenca rybára, ktorý už anglicky hovorí, a učiť sa s ním. Ak máte pred sebou rozhovor s novým manažérom pre strednú Európu, potrebujete rozumieť rôznym prízvukom angličtiny a stratiť ostych z rozprávania, budete musieť nájsť školu, kde budete musieť veľa rozprávať a hovoriť s rôznymi ľuďmi.

2) Z akého zdroja čerpáte?

Dobrý zdroj by sa mal určite vyjadrovať k vášmu problému. Ak sa chcete naučiť hovoriť a kúpite si knihu gramatiky, tak hovoríme o irelevantnom zdroji. Dobrí budete v tom, čo budete precvičovať. Ak budete tvrdo precvičovať čítanie po slovensky o anglickej gramatike, tak budete veľmi rýchlo dobíý v čítaní po slovensky o anglickej gramatike.

Ak sa chcete naučiť hovoriť, musíte hovoriť veľa. Relevantným zdrojom k vášmu problému bude nájsť učiteľa alebo kamaráta, s ktorými budete môcť hovoriť anglicky.

Začať môžete konverzáciou, napríklad takto:

3) Je váš zdroj up-to-date (aktuálny)?

Videla som už viacero kníh, takisto aj metód, ktoré sa zrodili v čase, keď som ešte nebola na svete, poprípade v čase, keď moja mamka bola mladucha, a tam aj zostali.

Keď hovoríme o angličtine, hovoríme o jazyku, ktorý je živý, vyvíja sa a mení sa s ľuďmi, ktorí ho používajú. Niektoré slová a slovné spojenia vznikajú a prichádzajú do jazyka s nárastom používateľov na celom svete a niektoré sa z jazyka postupne vytrácajú spolu s tými, ktorí ich kedysi používali.

Zistite si viac o metóde, knižke alebo kurze, či sa časom aktualizujú a z ktorého obdobia pochádza posledná aktualizácia.

 

4) Kto je váš zdroj?

Za určitým materiálom vždy stojí nejaký človek. Ten je vždy tým najdôležitejším bodom materiálu, pretože on ho pripravuje a dodáva mu tvár.

Aký je účel tvorcu?

Robí to pre peniaze alebo pre ľudí? Ak pre peniaze, väčšinou daný produkt neprináša sľubovaný výsledok. Ak pre ľudí, výsledok bude viditeľný už po prvých krokoch.

Aké sú jeho skúsenosti?

Veľa ľudí, ktorí učia angličtinu, nie sú skutočnými učiteľmi. Mnohí boli v zahraničí určitú dobu, alebo pochádzajú zo zahraničia, ale to ich ešte dobrým učiteľom nespraví. A ak ich jazyková škola len hodí do vody, nech plávajú intuitívne a bez akéhokoľvek tréningu, môže to dopadnúť rôzne.

Taktiež tituly ešte nerobia dobrého učiteľa, podobne ako dobre pripravené memorovacie techniky pre študentov. Dobrý učitel by mal v prvom rade vedieť, čo znamená „vedieť“. Nikto s predstavou, že namemorovaná stránka slovíčok predstavuje vašu vedomosť, nie je dobrý učiteľ.

Zistite si viac o zdroji. Aké sú jeho výsledky? 

Získajte referencie od jeho úspešných študentov, ktorí môžu potvrdiť jeho zručnosti na základe svojej reálnej skúsenosti. Toto je veľmi silný argument, ktorý viete uplatniť nielen pri otázke učiteľa, ale aj autora knihy alebo iného zázračného stroja na jazyky – pozrite sa na jeho výsledky.

 

Prvý krok k urýchleniu vášho štúdia je zistiť, prečo a čo konkrétne potrebujete študovať. Keď budete toto presne vedieť, môžete postúpiť k druhému kroku – nájdite relevantný, aktuálny a efektívny zdroj informácií alebo tréningu.

Mimochodom, viete, čo znamená slovo „efektívny“? Efektívny je niekto alebo niečo, čo pracuje dobre a produkuje určený výsledok. Výsledok je ten bod, do ktorého sa všetci chceme dostať, na to však potrebujeme niekoho, kto nám tam ukáže cestu. Zistite, čo je vaším cieľom a nájdite toho správneho človeka, ktorý vás tam dovedie.

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This