Vyberte položku Stránka

4 pravidlá, ako si lepšie pamätať angličtinu

4 pravidlá, ako si lepšie pamätať angličtinu

Ako si lepšie zapamätať angličtinu? To je jednoduché. Skúste si spomenúť, ako ste sa naučili niečo iné, čo už dnes ovládate. Proste ste to robili opakovane. A je jedno, či myslíte na lyžovanie, varenie alebo hru na počítači. Ale ako na to pri angličtine?

Máte aj vy na niečo „nadanie“ alebo vám to proste „ide“? Spomeňte si. A nemusí to byť to obyčajné: ja dobre hrám na flautu alebo som dobrý futbalista. Môže to byť čokoľvek.

Dnes vám to ide skvele. Nemali by ste problém to aj niekomu inému ukázať alebo vysvetliť. Je to tak preto, že tomu rozumiete dopodrobna.

Ako ste sa to však naučili? Urobili ste to raz v živote, niekto vás pochválil a odvtedy ste to už vedeli?Pravdepodobne nie. Ak by to tak bolo, tak sme všetci majstri sveta v lyžovaní, najlepší hráči v hrách na počítači a všetci hovoríme 10 jazykmi.

Aby ste boli v niečom dobrí, museli ste to trénovať. Všetko vyžaduje cvik. Aj jedenie príborom nám ako deťom nešlo. No denne sme to pri jedení trénovali a dnes nie je problém obratne používať nôž a vidličku naraz.

 A vaša angličtina? Ako často ju trénujete? Koľko času a energie jej venujete?

Angličtinu sa môžete učiť efektívne a môžete si ju aj zapamätať.

Tipy, ako si lepšie pamätať angličtinu

Ľudia mi hovoria, „to sa ti ľahko povie“. Keď sa chce človek naučiť lyžovať, tak ide na kopec a spustí sa. Nebude si predsa kupovať knihu o lyžovaní. Z knihy sa to prakticky nenaučí. Musí to vyskúšať naživo, na kopci.

No dobre. Ale ako na to pri angličtine? Čo máte robiť a čo je najefektívnejšie?

 Zostavila som teda pre vás zopár typov:

Snažte sa aktívne myslieť v angličtine

Nezáleží na tom, na akej úrovni v angličtine ste. Ak ste len začiatočníkmi a viete iba zopár slov, tak si opakujte len tie slová. Veci, ktoré viete pomenovať sú pravdepodobne denne okolo vás. Nazývajte si ich pre seba po anglicky.

Garantujem vám, že ak by ste len kancelárske pomôcky každý deň v práci nazývali po anglicky, tak si ich rýchlo zapamätáte.

 Ak už ste na vyššej úrovni, samozrejme, týmto spôsobom používajte celé vety a slovné spojenia.

Hovorte NAHLAS

Toto je kľúčové.

Viem, že nie vždy sa to dá. Ja sa napríklad učím ruštinu. Keď idem v autobuse, tak si nahlas tie ruské slovíčka nečítam. Ale kombinujem to. Keď som doma a mám chvíľku čas, tak si ich opakujem nahlas. Moja rodina sa už nečuduje, že keď vysávam, rozprávam si po rusky :-D.

Naozaj. Je veľký rozdiel, keď si ich len čítam v hlave a keď ich potom mám nahlas povedať. Tie, ktoré si nahlas poviem, si pamätám oveľa dlhšie. Na ostatné si neviem spomenúť.

Skúste konverzovať

Konverzovať všetkými možnými cestami. Ak poznáte niekoho vo svojom blízkom okolí, kto by bol ochotný s vami hovoriť anglicky, tak to urobte. Na začiatku to bude možno divné. Musíte si na to zvyknúť. Je to niečo nové. To je v poriadku.

Aj internet dnes ponúka množstvo možností. Stačí po troškách. Pár viet do týždňa. Práve tých pár viet, ktoré zo seba hovorením vysúkate, si budete potom často opakovať a budeš si ich dobre pamätať.

Ak to vôbec nie je možné, tak odporúčam nasledovné. Predstav si, čo by ste chceli povedať, a skúste si to povedať. Sami pre seba. Len prosím vás – NAHLAS. Pamätajte, že sa naučíte to, čo precvičujete. Ak  precvičujete tvorenie anglických viet v hlave, tak v tom budete perfektní. Ako to bude naživo? To už garantovať neviem. Najskôr to von nepôjde veľmi prirodzene. Lebo ste to neprecvičovali.

A hlavne, NETRÁPTE SA tým, čo si o vás pomyslia iní ľudia

Oni na takéto niečo odvahu nemajú, a preto sa ju budú snažiť brať aj vám. Skutočne blízki ľudia vás budú podporovať, lebo vedia, že robíte niečo hodnotné pre seba.

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This