Jazyková škola Best English Nitra 0948 715 834 nitra@best-english.sk

Jednou z najúčinnejších stratégií, ako sa naučiť angličtinu, je čítať. Hoci veľmi veľa ľudí dnes nemá čítanie rado, nevyhneme sa mu. Čítať musíte aj posty na Facebooku, články v časopisoch alebo na internete, čítanie je všade okolo nás a môže vám pomôcť sa naučiť obrovský počet nových slov. Tu je šesť rád, ako na to:

1. Aké knižky pre študenta angličtiny?

Jednoduché a tenké. Ak ste sa len začali učiť po anglicky, potom anglické čítanky budú pre vás ideálne. Sú to veľakrát známe knižky, prepísané do jednoduchšieho jazyka pre študentov angličtiny. Sú rozlíšené podľa úrovní a ľahko si viete vybrať tému alebo žáner, ktoré vás zaujímajú, pretože sú dostupné vo veľkej variabilite takmer všade.

Viac o výbere knižky sa dočítate TU.

 

2. Začnite od najjednoduchších a najtenších

Je to motivujúce :-) . Čím ľahšia knižka, tým tenšia, a tým rýchlejšie ju prečítate. Moja skúsenosť je, že tenké knižky neodrádzajú tak, ako hrubé, hoci by sa aj dobre a jednoducho čítali. Na začiatok stačí aj niečo krátke, nech máte dobrý pocit už čoskoro, keď prečítate svoju prvú knižku po anglicky!

Začnite od jednoduchších a keď zistíte, že v celej knižke boli tri nové slovíčka, hurá vpred na knižku o úroveň ťažšiu. Ľahké knižky vám nemôžu ublížiť, iba vám pridať na sebavedomí. Na novej úrovni skúste zostať dovtedy, pokým nemáte dobrý pocit zo seba a z knižky. To bude znamenať, že rozumiete naozaj takmer všetkému a váš génius potrebuje novú výzvu.

 

3. Úrovne čítaniek – ktorá je pre vás?

Všetky knižky majú vzadu úroveň, pre ktorú sú určené. Z mojej skúsenosti sú však preceňované – ak vám učiteľ povie, že ste na úrovni intermediate (stredne pokročilí), tak si kúpte knižku pre-intermediate (mierne pokročilí) alebo aj elementary (začiatočníci). Tieto označenia úrovní sú veľmi vágne, a preto medzi dvoma úrovňami bývajú veľké skoky v slovnej zásobe a aj v gramatike. Veľakrát sú v knižkách pre začiatočníkov použité rôzne gramatické javy a časy, ktoré chudák začiatočník nemá odkiaľ vedieť. Takže nemusíte mať vôbec zlý pocit, že by ste si mali kúpiť začiatočnícku knižku.

Ešte jedna rada – ak čítate anglické čítanky Readers, ktoré môžu byť publikované rôznymi vydavateľstvami, snažte sa zostať pri jednom vydavateľstve. Nie je medzi nimi zásadný rozdiel, ale úrovne nemusia byť ekvivalentné. Zvyčajne knižky od Macmillan Readers bývajú zložitejšie ako Penguin Readers tej istej úrovne.

 

4. Používajte slovník

Hovorí sa síce, že čítať by ste mali bez prekladania a slová pochopíte z kontextu, ale viac to neplatí ako platí. Po chvíľke sa budete cítiť ospalí a na druhý deň nebudete vedieť, o čom ste čítali. Domýšľanie nie je porozumenie. Prejaví sa to takto veľmi jednoznačne.

Viem, že je namáhavejšie čítať a pritom si prekladať nové slová, ale stojí to za to. Nik učený ešte z neba nespadol. Ak chcete veľa vedieť, musíte na tom makať. Ak prejdete neznáme slovíčka, je veľká pravdepodobnosť, že sa k nim nevrátite. Potom na konci knižky zistíte, že ste sa v lepšom prípade nenaučili veľa nového, v horšom nebudete vedieť, o čom knižka bola, iba to budete tušiť.

Prekladač nie je slovník. Poriadny slovník vám napíše:

  • či je slovo podstatné meno, sloveso, a pod. – slovný druh,
  • výslovnosť,
  • v akých rôznych kontextoch sa slovo používa a jeho význam,
  • vetu na ilustráciu daného použitia, aby ste aj vy vedeli vytvoriť svoju vlastnú vetu,
  • predložky a iné slová, s ktorými sa viaže pre každé použitie,
  • frázy, v ktorých sa používa.

Viac o slovníkoch, aké používať a ako si prekladať, sa dozviete u nás na blogu.

 

Angličtinu sa môžete učiť aj počúvaním.

 

5. Čítajte si nahlas

Ak môžete, čítajte si nahlas. Má to dva plusy:

  1. Precvičíte si výslovnosť slov. Čím viackrát určité slovo poviete, tým lepšie si ho zapamätáte.
  2. Stalo sa vám už, že ste čítali nahlas a po prečítaní ste nemali ani šajnu, o čom ste čítali, pretože ste všetku pozornosť sústredili na výslovnosť? Toto po krátkom čase vymizne, chce to len tréning.

6. Počúvajte

Ak máte ku knižke CD, tak počúvajte a počúvajte. Zo začiatku počúvajte a čítajte, neskôr len počúvajte.

CD ku knižkám sú väčšinou nahovorené krásnou britskou angličtinou. Natrénujete si svoje porozumenie a zapamätáte si výslovnosť slov. Ak môžete, tak opakujte nahlas slová, celé vety, celé knižky. Naučíte sa, ako dávať prízvuk na slová vo vetách a tiež intonáciu angličtiny.

Prízvuky v slovách a intonácia sú úplne odlišné od slovenčiny a podľa nich viete zistiť, kto pochádza z ktorej krajiny. Počuli ste už niekedy Rusa hovoriť anglicky? Alebo Taliana? Francúza? Aj Česi sú ľahko rozpoznateľní.

Avšak dôležitejšie ako to, či niekto rozpozná váš pôvod, je, že niektoré slová majú iný význam s iným prízvukom. Natrénujte si výslovnosť už len z jedného praktického dôvodu – aby ste náhodou niekoho neurazili.

 

Pri čítaní kníh sa dokážete naučiť obrovské množstvo nových slov, ujasníte si gramatiku, dozviete sa niečo nové a rozvíjate si fantáziu a kreativitu. Tak sa určite pokúste spraviť, čo je vo vašich silách, aby ste túto príležitosť pohnúť sa vpred využili naplno. Investujte 5 eur do knižky, čítajte, prekladajte, počúvajte, opakujte a napodobňujte.

A ak máte nejakú dobrú knihu, ktorú ste čítali po anglicky a chceli by si ju odporučiť, sem s ňou! Rada sa dozviem niečo nové.

Čus!