Vyberte položku Stránka

Ako sa naučiť angličtinu skôr? Skratka neexistuje

Ako sa naučiť angličtinu skôr? Skratka neexistuje

Vychádzajúc z môjho pretrvávajúceho pocitu, že by som už mala byť omnoho ďalej ako sa momentálne nachádzam, som sa pred určitým časom dostala k viacerým knihám, videám i kurzom, ktoré ponúkajú rýchlu cestu k peniazom, znalostiam, schopnostiam, bohatstvu nebeskému. Samozrejme, musela som to preskúmať a zistiť, či existuje nejaký rýchly spôsob, ako sa dostať niekam ďalej. Už len zo zvedavosti :-)  Navyše, vždy je to dobrá výhovorka, prečo si kúpiť novú knihu.

 

Neexistuje kurz, ktorý by vám nič nedal

Ak si objednáte fľašu dobrého vína a doručia vám krabicovú Hradnú sviecu, je to minimálne prekvapujúce.

Nie je podstatné, o akom kurze by sme hovorili. Na to, aby ste mohli niečo takto posúdiť, potrebujete to najprv vyskúšať a presne nasledovať inštrukcie, aby ste vylúčili akúkoľvek chybu v procese zo svojej strany. Ak produkt napriek tomu neprináša sľubované výsledky, je najlepším riešením konzultovať to s autorom. Ak by ani potom tá správna fľaša vína nedorazila, môžete prehlásiť, že chyba nedostavenia sa efektu pravdepodobne nie je na vašej strane. To je aspoň proces, ktorým sa ja riadim.

 

Ako sa rýchlo naučiť po anglicky

Rada si prečítam knihu o učení sa, pretože učenie silno uznávam a je to oblasť, v ktorej som doma. Obzvlášť, ak ide o jazykové vzdelávanie. O to viac, ak ide o knihu, ktorá sľubuje zvládnutie dvoch cudzích jazykov v priebehu pol roka na komunikatívnej úrovni.

Tvrdenie prinajmenšom prekvapujúce, keď si spomeniem, čím všetkým som prešla ja, keď som sa učila anglicky. Ale niet čo vyčítať. Všetci, tak ako aj ja, hľadáme spôsoby, ako veci urýchliť a dôjsť do cieľa čo najskôr.

 

Čo znamená „vedieť“ a „vedieť“

Keď však chcete niečo vedieť robiť, nenaučíte sa to tak, že sa na to budete len pozerať alebo len o tom čítať.To platí pre lyžovanie, tenis, varenie a aj jazyky. Pozeranie programov o varení z vás nespraví šéfkuchára, rovnako ako ani sedenie v hľadisku nespraví z fanúšika futbalistu. Ak chcete hovoriť anglicky, musíte hovoriť, hovoriť, hovoriť namiesto pozerania na papier a memorovania slovíčok zo slovníka…

Čo vlastne znamená vedieť? Vedieť znamená mať nejakú informáciu, rozumieť jej a vedieť ju použiť.

  • Ak sa viem bicyklovať, viem, čo je to bicykel a ako vyzerá, aké má časti a viem ho použiť – bicyklovať sa.
  • Ak viem slovenskú gramatiku, viem pomenovať jej časti, viem, ako sa používajú a viem ich aj reálne použiť, napr. viem napísať „i“ a „y“ v správnych slovách.
  • Ak viem po anglicky, znamená to, že poznám anglické slová, viem, čo znamenajú a viem ich použiť v reálnych vetách a v komunikácii.

V opačnom prípade neviem.

Veľké množstvo učiteľov si „vedieť“ zamieňa s učením sa naspamäť. Nanešťastie, informácie, ktoré sa naučíte naspamäť, siahajú len tam, kam vaša pamäť. Preto si veľakrát pamätáte, že to slovíčko ste mali napísané vpravo hore v zošite, ale aké slovíčko to bolo…

Určite si ho budete pamätať nejaký čas. Ale po určitej, relatívne krátkej dobe tam už pre vás nebude, aby ste ho mohli použiť, keď ho budete práve najviac potrebovať. A to bude škoda.

Ak hovoríte a napriek tomu si tie slovíčka nepamätáte, znamená to, že ste nehovorili dostatočne. Výborne, pokračujte. Každý má svoje vlastné tempo a rýchlosť, akou sa učí, a to je úplne v poriadku.

 

Určite poznáte nejakých úspešných ľudí

Ja poznám niekoľkých, ktorí sú v mojich očiach úspešní, a som hrdá, že ich môžem poznať. Sú to všetko ľudia, ktorí sa tam, kde sú, vypracovali vlastnými silami. Nepoznám ani jedného, ktorý by vyhral milióny v športke a úspešne ich zveľaďoval. Zvonka to vyzerá veľmi krásne a jednoducho, no stojí za tým veľmi veľa práce a neskorých nočných príchodov obetovaných účelu. Dlhé hodiny, mesiace, roky práce. Je zaujímavé, že ľudia veľakrát závidia len to, čo je vidno na povrchu, nikdy nie tú námahu, čo je za tým.

To isté platí pre všetko, čo chcete robiť. Na začiatku som tiež nehovorila dobrou angličtinou. Boli to hodiny štúdia, hoci mne to nikdy tak neprišlo. Bola to záľuba, láska. Na to, aby ste vedeli, jednoducho potrebujete prax, nie memorovanie, „lieviky“ a knihy pod vankúšmi.

Ale na začiatku nič nie je jednoduché. To je ten rozdiel medzi začiatkom a cieľom. A aby ste sa dostali do cieľa, potrebujete vedieť, prečo tam chcete byť. Potrebujete motiváciu.

 

Neexistuje skratka ku šťastiu

Keď pozorujete, čo sa deje okolo – ľudí, svet, situácie, prídete k tomu, v akom úžasnom a spravodlivom svete žijeme. Skratky sú len zamaskované bludné cesty bez konca pre tých, ktorí nie sú ochotní dávať. Ja by som sa viac ako práce desila toho, kde a kedy ma nejaká tá skratka dobehne.

Vždy sa ti vráti len to, čo dáte. Preto dávajte, pracujte na sebe a výsledok si vás určite nájde. Ak sa ešte nedostavil, znamená to len, že ste to nerobili dostatočne dlho. Pokračujte.

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This