Ako sa učiť

Ako sa naučiť rozumieť hovorenému slovu v cudzom jazyku

Problém s porozumením je u mnohých ľudí bežnou záležitosťou. Niekto na vás začne hovoriť po anglicky a vy zrazu zamrznete, pretože ste to možno nečakali, možno daný človek hovorí príliš rýchlo a unikol vám zmysel jeho prehovoru či ste si prosto len zablokovali myseľ a jednoducho ste ani nepočúvali to, čo hovorí. Pomoc, ako porozumieť hovorenému slovu v cudzom jazyku, je ľahká. To, v čom chcete byť lepší, musíte trénovať. A bodka. Ak sa teda chcete naučiť (po)rozumieť, musíte sa naučiť počúvať. Ako na to?

 

Krok č. 1: Ako začať?

Najlepšie a aj najjednoduchšie je začať s počúvaním jednotlivých slov, fráz alebo krátkych viet. Vyskúšajte internetové slovníky, ktoré často ponúkajú aj Pronunciation (výslovnosť), aplikácie na učenie sa slovíčok či CD so slovíčkami, ktoré môžete počúvať napríklad cestou autom do a z práce.

V tejto fáze je dôležité, aby ste porozumeli všetkému, resp. takmer všetkému, čo počujete. Ide o základy, z ktorých budete neskôr vychádzať, preto by mali byť pevné. Najvhodnejšie je, ak sú slová rovno prekladané, napr. na CD, prípadne ak pred sebou vidíte anglické slovo a aj jeho preklad.

 

Krok č. 2: Čo ďalej?

Ak už máte zvládnuté slová, frázy a krátke vety, prejdite na počúvanie krátkych detských rozprávok (večerníčkov). Ide o poučné príbehy, ktoré vám pomôžu vybudovať základnú slovnú zásobu. Ich výhodou je to, že postavy hovoria pomaly a to, o čom hovoria, aj ukazujú. Na začiatok bude pre vás vhodné pozerať večerníčkové rozprávky. Žiadne detské rozprávky nepoznáte? Určite ste už počuli o Peppa Pig, Thomas the Tank Engine či o príbehoch Bob Builder. Nájdete ich aj na YouTube.

Peppa Pig. Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=rOjJY3Zdy2I

Pokiaľ pozeráte príbehy bez titulkov a narazili ste na časť, ktorej nerozumiete, video zastavte a preložte si kľúčové slová, frázy a vety. Nie vždy si totiž musíte ich význam domyslieť priamo z príbehu. Video si pozrite aj niekoľkokrát, aby ste sa problematickým pasážam naozaj naučili porozumieť.

 

Krok č. 3: Videá pre študentov anglického jazyka

Od rozprávok môžete rovno prejsť k videám pre študentov anglického jazyka. Niektoré sú pre začiatočníkov, zvyčajne ide však už o videá pre stredne pokročilých. Nemusíte sa vôbec báť. Ich výhodou je, že sa v nich hovorí pomaly a osoby v nich sa snažia používať jednoduchšie vety. Tieto videá majú zvyčajne aj prepis, prípadne titulky. Ide napríklad o videá Extra English, BBC learning English či stránku britishcouncil.org – na nej nájdete videá na rôzne témy aj pre začiatočníkov.

Extra English. Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=a339H_aqXx0

Menšou nevýhodou týchto videí je, že témy sú spravidla nudné a často nezáživné a zvyčajne ide o staršie videá. Naučíte sa však vďaka nim porozumieť rôznym témam, aj takým, ktoré sú vám možno cudzie.

 

Krok č. 4: Rozprávky pre staršie deti

Kratučké večerníčky ste už zvládli a aj videá pre študentov angličtiny, teraz je čas prejsť na rozprávky pre staršie deti. Napríklad kanál Cartoon Network ponúka na výber toho celkom dosť. Johnny Bravo, Dexter’s Laboratory či SpongeBob by vás mohli zaujať. Hovorí sa v nich síce rýchlo, ale o to ide – budete mať možnosť počúvať jazyk v jeho živej podobe. Keďže ide o krátke príbehy, tento tréning vám zaberie cca 10 – 20 minút.

Spongebob. Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=aRLyFIgcZi8

V žiadnom prípade nepozerajte videá so slovenskými titulkami, pretože v tom prípade podvedome vypnete uši. budete sa sústrediť na čítanie, nie na počúvanie. Buď pozerajte bez titulkov, alebo si zvoľte anglické, ktoré majú tú výhodu, že si môžete slovíčka dohľadať. Pomôže vám to napríklad pri videách, v ktorých postavy viac šomrú, je v nich horší zvuk či prisilná hudba a nemáte šancu celkom rozumieť, o čom je reč.

 

Krok č. 5: Knihy s CD

Pri učení sa (po)rozumieť je vhodné spojiť niekoľko činností naraz. Knižky pre študentov anglického jazyka s CD sa pre vás stanú skvelým pomocníkom. Môžete si o téme čítať, preložiť si ju a potom si text vypočuť v angličtine. Môžete tak mať pri počúvaní pred sebou knihu, kedykoľvek sa zastaviť a zopakovať slovíčko či vetu a natrénovať ju doplynula aj s intonáciou. Pomôže vám to nielen rozumieť hovorenému, ale aj cizelovať vlastný hovorený prejav a získať viac anglický prízvuk.

 

Krok č. 6: Ako sa naučiť pozerať videá bez titulkov

Videá s akou angličtinou máte pozerať? S britskou alebo americkou angličtinou a prízvukom? Dôležité je vybrať si to, čo máte radi, resp. to, čo sa vám viac zíde. Ak sa chystáte na cestu do USA, tak bude pre vás vhodnejšie trénovať na americký prízvuk. Ak plánujete cestu do Británie, tak trénujte britský prízvuk. V Amerike sa síce prízvuk líši od štátu k štátu, vo všeobecnosti však možno povedať, že mainstream je melódiou reči podobný slovenčine. Bude sa vám teda aj ľahšie učiť počúvať.

Londýn. Photo by Luca Micheli on Unsplash

Britský prízvuk je, na druhej strane, oveľa spevavejší a hlásky sa vyslovujú inak ako sa to učí v školách. Aby ste porozumeli, budete potrebovať viac cviku. Británia je síce oveľa menšia ako Amerika, ale množstvo prízvukov je obrovské. Inak sa hovorí v Škótsku, inak vo Walese či Írsku.

 

Krok č. 7: Pozeranie seriálov

Seriály sú pomerne krátke (od 20 do 60 min.), čiže si na ne nájdete čas prakticky kedykoľvek. Máju veľa dielov, v ktorých sa opakuje tá istá slovná zásoba, takže sa ju môžete naučiť pomerne rýchlo. Ako prvé pozerajte také, ktoré ste už videli po slovensky a zaujali vás. Prvé diely pre vás možno budú ťažšie, ale keď pozeráte niečo, čo už poznáte a páči sa vám to, diskomfort prekonáte. Pomôže vám aj to, že budete poznať kontext, to, o čom diel bude. Keď nebudete poznať nejaké slovíčko, z ukazovania či vďaka predchádzajúcej skúsenosti v slovenčine, si ho domyslíte. Každodenné témy (láska, vzťahy, upíri :-) rozoberané v seriáloch vám následne pomôžu s komunikáciou.

Friends. Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=2jMvc5VoavE

Uprednostňujete filmy pred seriálmi? Ich nevýhodou je, že oproti seriálom trvajú relatívne krátko (hodinu a pol až tri) a potom skončia. Na začiatku každého filmu si približne 10 min. len zvykáte na prízvuk a slovnú zásobu. Tá sa vo filme síce opakuje, ale hodina a pol vs. 10 sérií po 20 dielov tej istej slovnej zásoby – to je rozdiel. Nie je dostatok času/priestoru opočúvať to a už je koniec. Na druhej strane, každý film je dobrou skúsenosťou s iným prízvukom angličtiny, čiže keď už budete v počúvaní zdatnejší, pozeranie filmov v pôvodnom jazyku vám môže náramne prospieť.

 

Krok č. 8: Spravte z počúvania záľubu

Rozprávky, seriály pre študentov či krátke príbehy s posolstvom nebudú vašou šálkou kávy doživotne. Máte pocit, že to nefunguje? Odpovedzte si na otázku, koľko hodín máte napočúvaných. Ide o dlhodobý tréning, treba počúvať veľa a raz sa to zlomí.

Pozeranie seriálu na počítači. Photo by Victoria Heath on Unsplash

Keď už budete mať pocit, že ste sa počúvať naučili, nemali by ste z tejto aktivity vypadnúť a svoj entuziazmus si udržať. Pozerajte niečo, čo máte radi, k čomu máte vzťah. Baví sa záhradkárčenie, pozerajte videá na túto tému. Zaujímate sa o sci-fi? Vyberte si seriál tohto druhu.

 

Zhrnutie

Ako sa naučiť rozumieť hovorenému slovu v cudzom jazyku? Teba počúvať – veľa a všetko naokolo. Zvoľte si to, čo máte radi, aby vás počúvanie bavilo, a zaraďte ho do svojej dennej rutiny. Časom si už nebudete vedieť predstaviť deň bez sledovania svojho obľúbeného seriálu v angličtine, rozprávky na dobrú noc či náučného videa.

Ako sa vám darí s počúvaním? Aké s ním máte skúsenosti? Máte odporučenie na niečo zaujímavé, na čom sa dá natrénovať porozumenie? Napíšte nám o tom.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.