Vyberte položku Stránka

Ako sa oslavuje St. Patrick’s Day

Ako sa oslavuje St. Patrick’s Day

Deň svätého Patrika bol uznaný ako cirkevný sviatok patróna Írska v 17. storočí. Na celom svete sa teraz slávi 17. marca, je to však viac ako iba oslava írskej kultúry. Čo by ste mali vedieť o svätom Patrikovi a ako osláviť tento deň?

 

Svätý Patrik sa volal Maewyn Succat

Väčšina zdrojov sa zhoduje v tom, že skutočné meno svätého Patrika bolo Maewyn Succat. Ako dieťa bol unesený a v 16-tich rokoch predaný do otroctva. Prežiť toto ťažké obdobie mu pomohla práve jeho viera.

Po šiestich rokoch otroctva utiekol do Francúzska, kde sa stal kňazom a následne sa vrátil hlásať vieru do Írska. Tam sa podieľal približne 30 rokov na zakladaní škôl, kostolov a kláštorov.

 

Trojlístok a hady v Írsku

Znakom sv. Patrika je trojlístok, pomocou ktorého vysvetľoval svojim farníkom pojem Svätej Trojice (Otec, Syn a Duch Svätý) – ako tri samostatné jednotky môžu tvoriť jeden celok. Neskôr ľudia začali nosiť trojlístky na oblečení na omše. V dnešných dobách sa stále spája s Írskom hlavne zelená farba trojlístkov.

Hovorí sa taktiež, že svätý Patrik vyhnal všetky hady z Írska. Je pravda, že v Írsku žiadne hady nie sú, pravdepodobne však ani nikdy neboli, nakoľko im prírodné podmienky neumožňujú dostať sa z Británie do Írska. Predpokladá sa, že ide skôr o symboliku vyhnania pohanstva a zla z ostrova.

Viac o histórii Dňa Sv. Patrika sa dozviete tu:

 

Ako osláviť Deň svätého Patrika?

1. Oblečte si niečo zelené

Nemusíte byť nutne od hlavy po päty v zelenom, ale aspoň jeden kus oblečenia by mal byť tejto farby.

2. Vylepšite sa doplnkami

Všetko zelené je cool – prívesky, odznaky s rôznymi sloganmi, klobúky. Niektorí ľudia si taktiež farbia vlasy na zeleno kvôli Dňu svätého Patrika.

3. Tradičné írske jedlo

Bohužiaľ, u nás ho veľa nenájdete, ale môžete buď zájsť do Irish pubu, alebo si aspoň otvoriť jedného Guinessa. V Írsku si dokonca pivo a sušienky farbia potravinárskou farbou nazeleno. Tak ďaleko však zájsť nemusíte.

4. Pustite si írsku hudbu

Najznámejšími hudobníkmi z Írska sú pravdepodobne Enya a U2, napriek tomu írska tradičná hudba nevymiera, najmä nie v krčmách a baroch. Tu je ukážka:

5. Strávte tento deň s rodinou a priateľmi

Deň svätého Patrika v Írsku je podobný ako deň Vďakyvzdania v USA. Rodiny sa stretávajú a trávia čas spolu.

 

A ešte jedna ukážka ako osláviť deň svätého Patrika pre tých, ktorí vedia anglicky:

 

Happy St. Patrick’s Day from Best English!

 

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This