Vyberte položku Stránka

Ako sa učiť jazyk čítaním

Ako sa učiť jazyk čítaním

Čo a ako čítať, aby ste z toho mali čo najviac.

Čítanie je veľmi účinnou stratégiou, keď sa učíte angličtinu alebo iný cudzí jazyk. Teraz nemám na mysli len čítanie postov na Facebooku alebo Twitteri. Pri čítaní kníh sa môžete naučiť množstvo slovíčok a fráz. Nezľaknite sa, nejde len o hrubé knižky v pôvodnom jazyku, ide hlavne o tenučkú edíciu čítaniek pre študentov angličtiny.

 

Aké knižky pre študenta angličtiny?

Podľa toho, na akej úrovni angličtiny ste.

Hlavné je nevybrať si príliš ťažkú knižku. Príliš jednoduchá vám určite neuškodí, pri najhoršom ju prečítate veľmi rýchlo. Na druhej strane, ak si vyberiete priťažkú, tak:

 • pri nej budete zaspávať,
 • na prvej strane nájdete dvadsať nových slov,
 • po prvých vetách nebudete vedieť, čo sa v knihe deje,
 • nič si z nej nezapamätáte a
 • to najhoršie – budete sa cítiť hlúpo a tá knižka vás zbytočne zdeprimuje.

Rady, ako čítať anglické knižky, nájdete TU.

 

Tenké a zaujímavé čítanky pre každého študenta angličtiny

Ak ste sa len začali učiť angličtinu, odporúčam vybrať si jednu z edície knižiek Readers. Sú to rôzne príbehy prepísané do jednoduchšieho jazyka, určené pre študentov anglického jazyka. Sú rozdelené podľa úrovní a môžete si vybrať z rôznych vydavateľstiev (Penguin Readers, Macmillan Readers, Cambridge Readers…) a množstva príbehov.

Nájdete ich určite v sieti kníhkupectiev Pantha Rei alebo kníhkupectiev s cudzojazyčnými knižkami, ako je Eurobooks v Bratislave. Väčšinou sú vystavené na špeciálnych točiacich sa stojanoch.

Keď už si vyberiete nejakú nenáročnú knižku, môžete si ju skúsiť vyhľadať na YouTube, či tam nie je predčítaná. Čítanie aj počúvanie zároveň je dobrá kombinácia. 

 

Knižky s pôvodným textom

Ak rozmýšľate o tom, že si prečítate Janu Eyrovú, Pýchu a predsudok alebo Frankensteina v angličtine, pretože sa vám páčil film alebo knižka po slovensky, neunáhlite sa. Knižné klasiky ako tieto alebo podobné boli napísané pred minimálne sto a viac rokmi. V tom čase ľudia používali trochu iný jazyk – používali oveľa väčšiu slovnú zásobu ako my teraz a mnoho gramatických tvarov, ktoré teraz už nie sú bežné.

Preto, ak by ste si radi prečítali jednu z týchto kníh, radšej si ju najprv zbežne prelistujte ešte v obchode a zistite, či jej rozumiete aspoň na osemdesiat percent. Ak nie, tak si ju nechajte na neskôr.

Ak sa už angličtinu neučíte a chcete si ju len zopakovať, alebo ste naozaj na lepšej úrovni, môžete si vyberať aj z knižiek so zrkadlovým textom. V tých máte na jednej strane text slovenský (alebo český) a na druhej anglický. Pozor, tieto knižky už tiež používajú pôvodný text. Dajte si pozor, nech si nevyberiete priveľmi ťažkú.

 

Bestsellery

Čo ja osobne odporúčam – vyberte si moderný bestseller. Tie sú písané tak, aby sa k nim dostalo čo najviac ľudí a tiež, aby im každý z nich porozumel – veľmi jednoduchým a bežným jazykom. Zvyčajne sú v nich frázy a slovíčka len z bežného života, poprípade konkrétnej oblasti záujmu.

Ak si otvoríte Twilight (Súmrak), nájdete tam základnú slovnú zásobu a niečo o upíroch. Ak si prečítate Rich Dad, Poor Dad (Bohatý otec, chudobný otec), dozviete sa o financiách veľmi jednoduchým jazykom. Existuje, samozrejme, kopec iných.

 

Pre koho sú knižky v pôvodnom jazyku?

Knižky s pôvodnými textami by som odporučila, ak ste na úrovni pokročilý – v európskom referenčnom rámci od B2 a vyššie, u nás v Best English od úrovne pokročilý 3.

Je to však len na vás. Niekoho odplaší päť neznámych slov, iný sa len tak nevzdá.

Moja osobná skúsenosť je, že čítaním si môžete veľmi rozšíriť svoju slovnú zásobu, odpozorovať skutočné použitie gramatiky a rôznych fráz a posunie vás to o kus dopredu.

Záleží na vašej motivácii, akú knižku si vyberiete. Verím, že určite si budete vedieť vybrať tú správnu knihu pre seba.

6 rád, ako čítať anglické knižky

 

1. Aké knižky pre študenta angličtiny?

Jednoduché a tenké. Ak ste sa len začali učiť po anglicky, potom anglické čítanky budú pre vás ideálne. Sú to veľakrát známe knižky, prepísané do jednoduchšieho jazyka pre študentov angličtiny. Sú rozlíšené podľa úrovní a ľahko si viete vybrať tému alebo žáner, ktoré vás zaujímajú, pretože sú dostupné vo veľkej variabilite takmer všade.

 

2. Začnite od najjednoduchších a najtenších

Je to motivujúce :-) . Čím ľahšia knižka, tým tenšia, a tým rýchlejšie ju prečítate. Moja skúsenosť je, že tenké knižky neodrádzajú tak, ako hrubé, hoci by sa aj dobre a jednoducho čítali. Na začiatok stačí aj niečo krátke, nech máte dobrý pocit už čoskoro, keď prečítate svoju prvú knižku po anglicky!

Začnite od jednoduchších a keď zistíte, že v celej knižke boli tri nové slovíčka, hurá vpred na knižku o úroveň ťažšiu. Ľahké knižky vám nemôžu ublížiť, iba vám pridať na sebavedomí. Na novej úrovni skúste zostať dovtedy, pokým nemáte dobrý pocit zo seba a z knižky. To bude znamenať, že rozumiete naozaj takmer všetkému a váš génius potrebuje novú výzvu.

 

3. Úrovne čítaniek – ktorá je pre vás?

Všetky knižky majú vzadu úroveň, pre ktorú sú určené. Z mojej skúsenosti sú však preceňované – ak vám učiteľ povie, že ste na úrovni intermediate (stredne pokročilí), tak si kúpte knižku pre-intermediate (mierne pokročilí) alebo aj elementary (začiatočníci). Tieto označenia úrovní sú veľmi vágne, a preto medzi dvoma úrovňami bývajú veľké skoky v slovnej zásobe a aj v gramatike. Veľakrát sú v knižkách pre začiatočníkov použité rôzne gramatické javy a časy, ktoré chudák začiatočník nemá odkiaľ vedieť. Takže nemusíte mať vôbec zlý pocit, že by ste si mali kúpiť začiatočnícku knižku.

Ešte jedna rada – ak čítate anglické čítanky Readers, ktoré môžu byť publikované rôznymi vydavateľstvami, snažte sa zostať pri jednom vydavateľstve. Nie je medzi nimi zásadný rozdiel, ale úrovne nemusia byť ekvivalentné. Zvyčajne knižky od Macmillan Readers bývajú zložitejšie ako Penguin Readers tej istej úrovne.

 

4. Používajte slovník

Hovorí sa síce, že čítať by ste mali bez prekladania a slová pochopíte z kontextu, ale viac to neplatí ako platí. Po chvíľke sa budete cítiť ospalí a na druhý deň nebudete vedieť, o čom ste čítali. Domýšľanie nie je porozumenie. Prejaví sa to takto veľmi jednoznačne.

Viem, že je namáhavejšie čítať a pritom si prekladať nové slová, ale stojí to za to. Nik učený ešte z neba nespadol. Ak chcete veľa vedieť, musíte na tom makať. Ak prejdete neznáme slovíčka, je veľká pravdepodobnosť, že sa k nim nevrátite. Potom na konci knižky zistíte, že ste sa v lepšom prípade nenaučili veľa nového, v horšom nebudete vedieť, o čom knižka bola, iba to budete tušiť.

Prekladač nie je slovník. Poriadny slovník vám napíše:

 • či je slovo podstatné meno, sloveso, a pod. – slovný druh,
 • výslovnosť,
 • v akých rôznych kontextoch sa slovo používa a jeho význam,
 • vetu na ilustráciu daného použitia, aby ste aj vy vedeli vytvoriť svoju vlastnú vetu,
 • predložky a iné slová, s ktorými sa viaže pre každé použitie,
 • frázy, v ktorých sa používa.

Viac o slovníkoch, aké používať a ako si prekladať, sa dozviete u nás na blogu.

 

5. Čítajte si nahlas

Ak môžete, čítajte si nahlas. Má to dva plusy:

 1. Precvičíte si výslovnosť slov. Čím viackrát určité slovo poviete, tým lepšie si ho zapamätáte.
 2. Stalo sa vám už, že ste čítali nahlas a po prečítaní ste nemali ani šajnu, o čom ste čítali, pretože ste všetku pozornosť sústredili na výslovnosť? Toto po krátkom čase vymizne, chce to len tréning.
 

6. Počúvajte

Ak máte ku knižke CD, tak počúvajte a počúvajte. Zo začiatku počúvajte a čítajte, neskôr len počúvajte.

CD ku knižkám sú väčšinou nahovorené krásnou britskou angličtinou. Natrénujete si svoje porozumenie a zapamätáte si výslovnosť slov. Ak môžete, tak opakujte nahlas slová, celé vety, celé knižky. Naučíte sa, ako dávať prízvuk na slová vo vetách a tiež intonáciu angličtiny.

Prízvuky v slovách a intonácia sú úplne odlišné od slovenčiny a podľa nich viete zistiť, kto pochádza z ktorej krajiny. Počuli ste už niekedy Rusa hovoriť anglicky? Alebo Taliana? Francúza? Aj Česi sú ľahko rozpoznateľní.

Avšak dôležitejšie ako to, či niekto rozpozná váš pôvod, je, že niektoré slová majú iný význam s iným prízvukom. Natrénujte si výslovnosť už len z jedného praktického dôvodu – aby ste náhodou niekoho neurazili.

 

Pri čítaní kníh sa dokážete naučiť obrovské množstvo nových slov, ujasníte si gramatiku, dozviete sa niečo nové a rozvíjate si fantáziu a kreativitu. Tak sa určite pokúste spraviť, čo je vo vašich silách, aby ste túto príležitosť pohnúť sa vpred využili naplno. Investujte 5 eur do knižky, čítajte, prekladajte, počúvajte, opakujte a napodobňujte.

A ak máte nejakú dobrú knihu, ktorú ste čítali po anglicky a chceli by si ju odporučiť, sem s ňou! Rada sa dozviem niečo nové.

0 komentárov

Chcete hovoriť po anglicky?

V Best English Nitra rozhovoríme každého. Otázka je – budete to vy?

O Best English Nitra

Best English Nitra, domcek

Best English Nitra je jazyková škola v Nitre, ktorá sa špecializuje na konverzačné kurzy angličtiny.

Ako sa rozhovoriť?

Best English Nitra, Winston, mountain, flag

Chcete hovoriť po anglicky?

V Best English Nitra rozhovoríme každého. Otázka je – budete to vy?

Share This