Ako sa učiť

Ako sa zlepšiť v cudzom jazyku prostredníctvom písania

Učiť jazyk sa môžete, samozrejme, viacerými spôsobmi. Učenie, resp. zlepšovanie sa v cudzom jazyku zahŕňa v globále 4 kroky – počúvanie, čítanie, hovorenie a písanie. Ak sa chcete v oblasti cudzieho jazyka zdokonaľovať celoplošne, mali by ste určite v cudzom jazyku nielen počúvať – či už piesne, filmy alebo videá na Youtube – a čítať, ale aj hovoriť a písať, teda tvoriť, produkovať. Aké sú teda kroky na natrénovanie písania a zlepšenie porozumenia a vyjadrovania v cudzom jazyku? Pozrime sa na to spolu.

Krok č. 1 – písanie pre seba

Písanie vám pomôže zapamätať si slovíčka, bez slovnej zásoby sa napokon ďaleko nepohnete, a zlepšiť sa zároveň v čítaní. Aby ste dostali písanie – ako sa hovorí – do ruky, mali by ste písať najprv slová a následne krátke vety. Je to začiatok. Slová sa naučíte správne písať a aj sa vám dostanú do hlavy a budete vedieť, čo znamenajú, budete s nimi vedieť pracovať. Opakovanie je matka múdrosti. Hoci to znie ako klišé, toto tvrdenie rozhodne je pravdivé. Je vhodnejšie začínať pomaly a postupne, krátkymi vetami. Aj v slovenčine ste sa predsa najprv učili krátke vety – napr. Mama má Emu. Ema má mamu. a pod.

Písanie je vhodný prostriedok, ako sa naučiť vety tvoriť postupne. Pri písaní totiž máte čas na premýšľanie a tvorenie, pričom sa časom môže prejaviť aj vaša kreativita. Celé učenie sa písaniu a písaním je proces, nespornou výhodou je to, že vety môžete kedykoľvek meniť a variovať.

Photo by Aaron Burden on Unsplash

V porovnaní s hovorením síce ide skôr o pasívnejšie trénovanie jazyka (ak si píšete len tak čosi pre seba, ak písanie aktívne nevyužívate ako médium komunikácie), keďže je však písané slovo jednou z úrovní jazyka – hoci na prvý pohľad možno menej dôležitou ako slovo hovorené –, je pri rozvoji dôležité. Tvorí základ, od ktorého sa môžete odvíjať, na ktorom môžete stavať, predstavuje podmienku aktívneho rozprávania.

Krok č. 2 – písanie s niekým

Prvý krok je akési písanie do denníka, čiže také písanie, ktoré si môžete robiť len tak – sami pre seba. Ak sa chcete posunúť, treba si začať písať s niekým – s kamarátmi, cez rôzne aplikácie, FB skupiny a pod. Ide o jednoduchú formu komunikácie, ktorej výhodou je, že nemusíte reagovať príliš rýchlo. Môžete si preložiť slovíčka, ktorým nerozumiete, pozrieť si, v akých všetkých kontextoch sa používajú, v akých rôznych vetách. Keďže ide o online komunikáciu, môžete si s prekladom pomôcť aj online. Pozor však na zlé preklady z prekladača.

Photo by Kaitlyn Baker on Unsplash

Je prirodzené, že vás láka si vetu, ktorej nie celkom rozumiete, preložiť jednoduchým spôsobom – pomocou Google. Nechceme tvrdiť, že ide priamo o cestu do pekla, do predpeklia však určite. Nemali by ste si cestu zjednodušovať až príliš. Prekladač môže byť pomôcka, nie však smerodajná. Prekladač je – podobne ako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán.

Krok č. 3 – pravidelné cvičenie

Nečakajte, že vám písanie pôjde od ruky zo dňa na deň. Myslieť v cudzom jazyku sa naučíte postupne, rovnako ako ste sa naučili tvoriť vety po slovensky. Písanie treba cvičiť a treba to robiť pravidelne. Nehovorte si, že si dnes dáte pauzu, pretože tých páuz bude čoraz viac a nakoniec sa vám prestane chcieť písať inak ako v slovenčine. Ide o nastavenie mysle, o vec, s ktorou nemožno odrazu prestať a čakať, že sa zlepšíte bez cvičenia. Neprestávajte, píšte, píšte, píšte. Lebo písať znamená v súvislosti s rozvojom jazykových kompetencií (u)robiť dôležité kroky k úspechu.

Zhrnutie

Chcete začať písať v angličtine? Začnite slovíčkami a krátkymi vetami (I am beautifil. You are crazy. He is a big star.). Keď už máte nejakú tú slovnú zásobu a ste si v tvorení viet istejší, začnite si po anglicky písať s niekým. Nemusíte hneď tvoriť rozsiahle slohové cvičenia, stačí, keď napríklad aspoň spočiatku opíšete, aký ste mali deň či to, ako sa vám darilo pri poslednom futbalovom zápase. Je dôležité robiť túto činnosť pravidelne, aby ste si písanie zautomatizovali a začali pomaly v angličtine rozmýšľať.

Akú sú vaše skúsenosti s učením sa cez písanie? Viete ostatným odporučiť, kde si môžu nájsť kamaráta na písanie (penpal)? Nebojte sa nám svoje tipy napísať.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.