Vyberte položku Stránka

Akú knihu si kúpiť, ak chcete hovoriť po anglicky

Akú knihu si kúpiť, ak chcete hovoriť po anglicky

Nedávno sa na mňa kamarát obrátil s takouto otázkou. Záludná. No ak chcete HOVORIŤ po anglicky, tak potom najlepšie takú, ktorá sa s vami porozpráva. 

Angličtina pre samoukov

V našej spoločnosti ešte stále panuje predstava, že ak chcete hovoriť cudzím jazykom, musíte najprv ovládať bezchybne gramatiku na to, aby ste vôbec mohli začať hovoriť. Ak prídete do kníhkupectva, nájdete tam kopu rôznych príručiek, ktoré vás hravo prevedú gramatikou a cvičeniami spolu s CD a popri vypisovaní vám to samé naskáče do hlavy cez uši. Aké jednoduché. :-)

Keby to tak fungovalo, všetci by sme hovorili anglicky! Som si istá, že väčšina všetkých ľudí, ktorí sa kedy učili cudzí jazyk, jednu takú gramatickú svojpomocnú príručku má. Otázka je, koľko z nich ju aj dočítalo až do konca a začalo rozprávať daným cudzím jazykom. Ja sama ich mám aspoň päť z rôznych jazykov, ale bohužiaľ, ani jednu som ešte nedočítala a hovorím len tými jazykmi, ktoré som si odmakala. V tomto prípade odhovorila.

Keď vám už knižka o anglickom jazyku stačiť nebude

Moja rada pre všetkých, ktorí majú podobnú otázku je: nehľadajte knihy, hľadajte ľudí, s ktorými môžete hovoriť. Knihy sú super, ja som veľký milovník kníh. Záleží však od účelu, na ktorý ich chcete použiť.

Ak si aj sami totiž vypracovávate cvičenia a počúvate CD, raz určite prídete do bodu, kedy si nebudete istí, či to dobre hovoríte. A budete mať tiež veľa otázok o tom, ako sa povie toto a ako sa povie tamto. Malé príručky taktiež neobsahujú veľa hovorových fráz a možno nebudete rozumieť niektorým veciam, na ktoré natrafíte vo filmoch a v knihách.

Čítať po anglicky, samozrejme, treba. Začať môžete napríklad s knižkami z radu Penguin:

 

V stávke je vaša motivácia

Ale hlavne: vaša motivácia môže veľmi rýchlo opadnúť, keď sa budete učiť sami. Preto je super, ak sa s niekým rozprávate. Trénujete si výslovnosť, porozumenie a ten druhý vám vždy môže vysvetliť to, čomu nerozumiete. Nemusí to byť nutne študovaný učiteľ, môže to byť priateľ. To, čo vám dá motiváciu ísť rýchlo dopredu, je kontakt – komunikácia. Budete mať možnosť si vyskúšať, ako môžete reálne použiť to, čo ste sa sami naučili.

Prečo ľudia chodia takí plní energie z dovoleniek a chcú sa učiť anglicky? Pretože tam mali možnosť si to vyskúšať – hovoriť a dohovoriť sa. A tento malý úspech vám vie dať obrovskú chuť ísť ďalej a pracovať na sebe. Preto je najlepšie pokračovať tak, ako ste aj začali a s tým, kvôli čomu ste vôbec začali – komunikáciou a kvôli komunikácii. Ak si však predsa len chcete kúpiť knižku, kúpte si dobrý slovník.

 

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This