Vyberte položku Stránka

Chcete sa naučiť angličtinu? Najlepšia cesta je zvoliť si to, čo máte radi

Chcete sa naučiť angličtinu? Najlepšia cesta je zvoliť si to, čo máte radi

Samotné slovo učenie mnohých odrádza od toho, aby vôbec začali s niečím novým. Učenie je totiž povinnosť – niekedy voči ostatným, častejšie však voči sebe samému. A sklamať seba je niekedy horšie ako sklamať okolitý svet. Zvyčajne si veci maľujeme v temnejších farbách ako skutočne treba, učenie totiž vôbec nemusí byť strašné. Stačí len spojiť príjemné s užitočným. Ako na to?

 

Gramatika…

Kto má rád gramatiku? Ani slovenskú gramatiku väčšina v škole nemala rada, nie to ešte anglickú, teda gramatiku v jazyku, ktorý ešte neviete, ale radi by ste sa ho naučili. Ak sa začnete učiť jazyk cez niečo, čo vám „oživuje“ vrásky na čele, potom to povedie k neúspechu. Nie je nič horšie ako sa do niečoho nútiť cez veci, ku ktorým máte odpor.

Je síce pravda, že anglickú abecedu, predložky, nepravidelné slovesá, slovosled, privlastňovacie zámená atď. budete potrebovať, môžete sa ich však naučiť prostredníctvom niečoho, čo je pre vás zaujímavé a viete to neskôr aj využiť. Bifľovaním, ktoré sa pri gramatike používa najčastejšie, si ju môžete zapamätať, táto cesta však nemusí vždy viesť k úspechu.

 

Urobte si z jazyka hobby

Viete o tom, že pes si najlepšie zapamätá to, čo sa sám naučí? Keď na niečo príde sám, zapamätá si to rýchlo. Keď ho niečo učíte vy, trvá to dlhšie, pretože musí prísť na to, čo od neho chcete, že za to niečo dostane, že to bude preňho užitočné. Nie, človek nie je ako pes, ale princíp učenia sa je uňho podobný. Keď na niečo človek príde sám, „docvakne“ mu, akým spôsobom vec funguje, automaticky si to bude pamätať.

Máte radi cvičenie, umenie, záhradkárčite? Skúste pozerať videá tematizujúce vaše hobby. Učte sa o veciach, ku ktorým máte blízko, z anglických článkov. Skúste sa učiť angličtinu z hudby, ktorú milujete. Dostojevskij je ťažký aj v slovenčine, ako by sa vám potom čítal v angličtine? Ak máte radi literatúru, môžete si vybrať knihy zodpovedajúce vašim schopnostiam a vkusu, a pritom sa z nich naučiť niečo nové.

Veci, ktoré považujete za zaujímavé, si vlastne chcete zapamätať, preto vám v hlave zostávajú dlhšie ako niečo, čo si zapamätať musíte, ale v podstate nechcete.

 

Podstatný je výber

Učíte sa neustále, spoznávate nové veci, nové piesne, nových ľudí, nové knihy, články, získavate nové informácie. V slovenčine to ide jednoducho, prečo nie v angličtine? Skúste spojiť príjemné s užitočným, vyberte si to, čo vás baví a napĺňa. Nebudete sa musieť do ničoho nútiť, pretože ak využijete to, čo máte radi, len v angličtine, nebudete mať pocit, že sa niečo učiť musíte a napriek tomu sa učiť budete.

O autorovi

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This