Jazyková škola Best English Nitra 0948 715 834 nitra@best-english.sk

Minule som bola v jednom papiernictve a vyvinula sa tam celkom zaujímavá situácia na zamyslenie. Pri pokladni sa objavil chlapík, ktorý súrne požadoval od pokladníčky NIEČO. Nikto však nevedel, čo presne.

 

Čo sa stalo pri pokladni

Ja som sa tam vlastne len tak náhodou objavila, hľadala som nejaký pekný nový zošit, keď moju pozornosť upútal pán hovoriaci anglicky pri pokladni. Pri ňom boli dve predavačky, jedna mladšia a druhá staršia, ktoré meditovali nad tým, čo povedal: „Rozumela si mu?“ „No, áno. Niečo chce.“ Čo však, to netušili.

Postupne sa okolo úbohého pána začal stavať hlúčik ľudí, ktorí so záujmom sledovali situáciu, pretože, samozrejme, brzdil premávku. Väčšinou sa neprihováram cudzím ľuďom a nemiešam do situácií, ktoré sa ma priamo netýkajú, ale mala som pocit, že by som sa mala ozvať. Skupinka desiatich ľudí okolo pokladne zatiaľ podávala tipy na to, čo pán povedal. Bola to rôznorodá družina – od pätnásťročných školákov, cez 20-, 30- a 40-ročných. Všetci tvrdili, že rozumeli, každý tipoval niečo iné (nikto sa ani len nepribližoval) a úbohý cudzinec sa zatiaľ tváril čím ďalej, tým zúfalejšie.

Keď som ponúkla svoje prekladateľské služby, tak vyšlo najavo, že potreboval len vykonať jednoduchý účtovný úkon, ktorý na pokladni nevedeli vybaviť, tak milý pán odišiel s nervami na dranc a s prázdnymi rukami preč.

 

Ste aj vy v tom dave?

Musím povedať, že ma celkom prekvapilo, že z takého množstva nikto nevedel anglicky, dokonca ani študenti, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou majú v škole angličtinu a mali by ovládať aspoň prvé štádium angličtiny. Ste medzi nimi aj vy? Stalo sa vám už niekedy, že vás na ulici prekvapil anglicky hovoriaci cudzinec? Ako ste mu odpovedali? Mali ste zo seba dobrý pocit? Alebo si myslíte, že by sa ešte dalo niečo vylepšiť, aby ste boli úplne spokojní?

Nezostávajte v tom dave. Zlepšite svoje príležitosti cez komunikáciu v anglickom jazyku. Komunikácia otvára nové možnosti.