Vyberte položku Stránka

Čo potrebujete, aby ste dokázali nemožné

Čo potrebujete, aby ste dokázali nemožné

Videla som už veľakrát, ako sa ľudia tesne pred cieľom vzdali. Ešte častejší prípad je, že sa vzdáte ešte skôr, ako by ste vôbec začali alebo to aspoň skúsili. Dôvod väčšinou nie je zjavný na prvý pohľad. Hovoríme o nedostatočnej podpore alebo zhadzovaní.

 

Už sa vám niekedy stalo, že by vám niekto vynadal a povedal, že ste, pekne povedané, hlúpi a nestojíte za veľa? Myslím si, že sa to stalo skoro každému z nás. A aká bola vaša reakcia? Dali ste tomu človeku za pravdu? Potľapkali ste ho po pleci a poďakovali ste sa mu? Nieeeee. Určite ste sa mu to snažili vyvrátiť a dať všetko na správnu mieru. Vy takí nie ste.

Áno, ja viem, že nie ste. Ale slová nie sú ničím, pokiaľ nie sú podložené skutkami.

 

Podpora zo strany rodiny

Občas sa však stane, že sa do niečoho idete pustiť a ešte skôr, ako by ste to vôbec začali, vás už vaši najbližší odhovárajú. To bude na vás priveľa, to nezvládnete, budete unavení…

Oni to myslia najlepšie, ako vedia. Pravdepodobne vám len hovoria o svojich skúsenostiach a chcú vás ochrániť pred sklamaním, aké zažili oni. To je fajn. Je dôležité počúvať, ale nie riadiť sa všetkým, čo počujete.

 

Dokážete nemožné, ak chcete

Človek je zaujímavý tvor. Vždy dokáže zvládnuť oveľa viac, ako si sám myslí. Určite ste už počuli o rôznych kritických situáciách, kedy niekto v núdzi dokázal nemožné. Len preto, že chcel. Ja si pamätám na príbeh o americkej mamičke, ktorej dieťa uviazlo pod autom a ona to auto sama zdvihla, aby ho zachránila.

Aj vy ste toho schopní, len musíte chcieť. Vždy sa to však lepšie dosahuje, ak máte pri sebe niekoho, kto vám verí, vie akí šikovní v skutočnosti ste a podporuje vás.

 

Samonaplňujúce sa proroctvo

Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. V skutočnosti ju však vôbec netreba opakovať tisíckrát.

Úspešnosť žiaka v určitom predmete je daná jeho prvým stretnutím sa s učiteľom. Ak spraví dojem bystrého žiaka, od toho dňa až donekonečna budú naňho kladené oveľa väčšie nároky a ciele z učiteľovej strany. A ten žiak ich bude dosahovať, lebo bude vedieť, že niekto mu verí. Niekto ho presvedčil o svojom obraze v mysli a ten sa stal skutočnosťou.

Nanešťastie to funguje aj naopak. Rodič, ktorý neustále presviedča dieťa svojimi slovami a nárokmi o tom, aké je hlúpe, pomalé a nemotorné, ho takým sám spraví.

Videli ste niektorý z týchto dvoch prípadov vo svojom okolí?

 

Sme takí, ako nás vidia ostatní

Nedávajte za pravdu nikomu, kto vám hovorí, že niečo nezvládnete. Nepritakávate predsa ani tomu, kto by vám povedal, že ste hlúpi. Dokážete všetko, čo len chcete a s dobrou podporou zájdete za hranice svojej predstavivosti.

 

Hľadajte tých, ktorí vám veria a ktorí na vás kladú vysoké nároky a vysoké ciele. Nebojte sa, s nimi ich určite dosiahnete.

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This