Vyberte položku Stránka

Dôvody, prečo si dávať nielen novoročné predsavzatia

Dôvody, prečo si dávať nielen novoročné predsavzatia

Rozmýšľate nad tým, že si dáte na konci roka (mesiaca, týždňa či pri príležitosti získania novej práce) predsavzatia, ale nakoniec si poviete, že to nepotrebujete? Potrebujete. Predsavzatia nie sú len o potrebe zmeny, ale napríklad aj o dodaní si odhodlania, prekročení rieky nechcenia. Ale aj o motivácii a smere pokroku do budúcnosti.

Na začiatku nového, resp. na konci starého roka si ľudia dávajú predsavzatia najčastejšie. Považujú to za symbol nového začiatku, (re)štartu svojho nového života. Predsavzatia si však môže človek dať kedykoľvek počas roka. Neveríte?

Motivácia

Predsavzatia si nemusíte dávať len k nejakému konkrétnemu dátumu (od pondelka začnem chudnúť, od Nového roka prestanem fajčiť a pod.). Skúste si to, čo chcete dosiahnuť, zapisovať do notesa. Určíte si tak jasné plány a kroky, ako si tie plány splniť, čo je začiatok úspechu.

Vhodná príležitosť?

Patríte k ľuďom, ktorí neustále čakajú, že zajtra (či ktorýkoľvek iný deň) bude lepšie a predsavzatie si dáte radšej potom? Že teraz nie ste dostatočne silní/psychicky pripravení na zmenu? Ak si naozaj chcete začať plniť sny, najhoršie, čo môžete urobiť, je čakať. Nečakajte, že niekedy inokedy bude na to lepšia príležitosť, možno je napokon práve teraz.

Musíte chcieť

Dávanie si predsavzatí nie je o dokazovaní si niečoho. Nemusíte si dávať nesplniteľné ciele, ktoré už o týždeň porušíte, pretože nemáte pevnú vôľu. Pokiaľ to nebudete robiť preto, že niečo naozaj chcete, ale si budete dávať predsavzatia kvôli svojej rodine/partnerovi/deťom, úspešnosť bude mizivá.

Začnite teraz

Nie, nedávajte si predsavzatia kvôli niekomu inému, urobte to kvôli sebe a začnite už dnes. Začnite pracovať napríklad na svojej angličtine a posuniete sa vpred. Nie preto, že to chcú od vás vaši blízki, ale preto, že to chcete vy sami. Vidíme sa v Best English Nitra.

1. krok k úspechu

Akékoľvek predsavzatia musia prameniť z vášho vlastného rozhodnutia. Prichádzajú z vášho vnútra, hoci vonkajšie prostredie môže veci ovplyvniť. Ešte pred samotným predsavzatím si vytvorte tzv. hodnotovú líniu, teda to, čo chcete dosiahnuť. Nezabúdajte na to, že všetko si vyžaduje dlhodobé úsilie a trpezlivosť.

Neuvažujte nad tým, že niečo bude, rozhodujúca je totiž prítomnosť. Niečo urobím teraz, nie až od budúceho roka. Ak si dáte reálne predsavzatia, teda si poviete, že dnes začínam s angličtinou, dnes idem do jazykovej školy a prihlásim sa, bude to znieť reálnejšie a splniteľnejšie ako keď budete začínať zas a znovu od ďalšieho roka/týždňa/dňa.

Nedávajte si viac predsavzatí naraz. Pokojne vám postačí aj jedno, ktoré si vyžiada úsilie a vašu plnú pozornosť. Až keď sa s predsavzatím stotožníte a určíte si plán, môžete prejsť k ďalšiemu. Keď budete postupovať systematicky, bude účinok dozaista trvalejší.

O autorovi

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This