Vyberte položku Stránka

Hľadáte kurzy angličtiny? 7 chýb, ktorým sa treba vyhnúť

Hľadáte kurzy angličtiny? 7 chýb, ktorým sa treba vyhnúť

Naučiť sa cudzí jazyk nie je jednoduché. Nebudeme si predsa klamať. Opýtajte sa samých seba, ako dlho vám trvalo sa naučiť svoj rodný jazyk – slovenčinu. Rok či dva? Kým ste ho vedeli dostatočne dobre, možno aj viac. Naučiť sa po anglicky sa dá, dá sa to dokonca aj rýchlo, ale nie expresne. Pokiaľ sa chcete naučiť cudzí jazyk neočakávajte zázraky za pár dní a týmto chybám sa určite vyhnite.

1. Aká intenzita je vhodná? (Raz či dvakrát týždenne!?)

Spomeňte si, ako sme sa učili rodný jazyk – ako deti sme každý deň znovu a znovu džavotali a neustále skúšali hovoriť. Teraz si predstavte, že by sme ako deti hovorili raz týždenne 90 minút… Smiešne, že? Hľadajte teda intenzívnejšie jazykové kurzy – aspoň dva-, lepšie trikrát týždenne, a vždy na niekoľko vyučovacích hodín. Čím vyššia intenzita, tým lepšie! Pri vyššej intenzite výsledky uvidíte už za pár týždňov, pri štúdiu raz do týždňa sa ich pravdepodobne nikdy nedočkáte… O pre a proti intenzívnych kurzov si môžete prečítať TU.

 

2. Rozraďovacie testy (skutočne online!?)

Ponúka vám jazyková škola rozraďovacie testy online? Pozor! Nie je nič horšie ako sa dostať do zlej úrovne, kde sú buď všetci lepší, takže si pripadáte ako hlupák, alebo ste, naopak, ďaleko pred nimi a väčšinu hodiny sa nudíte. Pre skutočne objektívne posúdenie vašej úrovne angličtiny nestačí písomný, naviac zaškrtávací test, ktorých je na internete kopec. Kde je potom vaša schopnosť samostatne zostavovať vety? A schopnosť hovoriť? Pre správne zaradenie do úrovne by rozhodne nemal chýbať krátky pohovor v angličtine!

 

3. Metóda výučby – základný kameň úrazu! (Alebo učebnice vs. hovorenie)

Akým spôsobom bude výučba angličtiny prebiehať? Koľko času z hodiny sa budete zaoberať teóriou a koľko praxou? Ako je metóda uspôsobená – dostanete sa k slovu? Bez intenzívneho precvičovania komunikácie budete mať len teoretické pasívne znalosti. Tie však bez praktického precvičenia znovu rýchlo zabudnete! Preto väčšia časť hodiny by mala byť venovaná praxi!

 

4. Nekupujte mačku vo vreci!

Vyskúšajte si ukážkovú hodinu – je lepšie obetovať 2 hodiny vopred, ako potom pretrpieť pol roka. Ukážková hodina vám mnohé napovie – bude vám vyhovovať prostredie jazykovej školy? Čo vám ukážková hodina dala? Naozaj vás hodina nadchla?!! Naučili ste sa niečo? Alebo to bol skôr “nábor”, kde vám toho veľa nepredviedli a hneď po 15 minútach vám strkali prihlášku do kurzu?

 

5. Sledovanie výsledkov…

Pýtajte sa! Ako o vás bude postarané v priebehu kurzu? Ako budú sledovať vaše výsledky? Ako často škola kontroluje váš postup? Je jazykový kurz zakončený záverečným testom? Nechcete chodiť do kurzu, kde sú vaše výsledky ponechané napospas osudu…

 

6. Doplnenie zmeškanej látky…

Aj keby ste boli tým najvzornejším študentom, môže sa vám stať, že na pár hodín z kurzu vypadnete. Čo potom? Často to, bohužiaľ, vyzerá tak, že človek pár hodín vymešká, a zvyšok kurzu sa nechytá, a tak ho radšej sám opustí… Zistite si, ako je možné si zameškanú látku doplniť, a či vám s tým niekto pomôže. Najzradnejšie sú, samozrejme, dlhodobé jazykové kurzy, ktoré máte predplatené na pol roka, a pokiaľ kurz neskončíte, máte smolu.

 

7. Lektori (Kedy rodený hovorca? Kedy Slovák?)

Dať začiatočníkom rodeného hovorcu, ktorý síce vie anglicky, ale nemôže im nič vysvetliť, môže byť veľká strata času! A tiež to môže byť dosť demotivujúce.

Pokiaľ zatiaľ nie ste na úrovni pokročilých, potrebujete si budovať slovnú zásobu, automatizovať tvorbu viet a pracovať na plynulosti prejavu, potom má slovenský lektor veľa výhod: môže vám všetko oveľa jednoduchšie vysvetliť a nebude vás zbytočne valcovať množstvom výrazov, ktorým nerozumiete. Jednoduché počúvanie angličtiny rodeného hovorcu však zaraďte ako doplnok ku kurzu.

Rodený hovorca bude naopak vhodnejší vtedy, keď ste už na pokročilej úrovni, máte širokú slovnú zásobu a sami už plynule komunikujete. Tu už nie je slovenčina potrebná a rodený hovorca vás posunie v jazyku ďalej ako Slovák.

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This