Ako sa učiť

Intenzívny kontakt s jazykom je základom porozumenia

Učenie sa nových vecí mnohých ľudí napĺňa natoľko, že neustále hľadajú nové záľuby a výzvy, snažia sa objavovať a skúmať pre nich doteraz nepoznané. Hovorí sa, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Naučiť sa cudzí jazyk však vôbec nie je jednoduché. Slovnú zásobu a pravidlá, ktoré ste sa naučili ako deti a dnes ich beriete ako svoju súčasť, sa musíte učiť v súvislosti s cudzím jazykom počas plnenia iných povinností. Ako to robiť čo najlepšie a najefektívnejšie?

Obklopte sa jazykom

Pozeráte filmy v angličtine a keď, tak s anglickými titulkami? Počúvate anglické piesne, čítate anglické články a máte doma miniknižnicu anglických titulov? Robíte dobre. Kontakt s jazykom by mal byť intenzívny, ak chcete, aby sa daný jazyk a jeho pravidlá stali vašou súčasťou.

Na jednu z dôležitých vecí ste pri obklopovaní sa jazykom pravdepodobne zabudli. Nastaviť si angličtinu vo svojom telefóne a vo svojom počítači. Je to malý, ale dôležitý krok. Niektoré veci pri práci na počítači a manipulovaní s telefónom už robíte automaticky. Viete, kde si nastaviť bezpečnosť a ochranu súkromia, kde napríklad nastaviť novú tapetu či zapnúť stopky. Skúste si však zmeniť jazyk a už to také ľahké nebude. Rovnako pri práci s počítačom už viete, kde hľadať používateľské kontakty, kde zmeniť heslo, nastaviť rodičovskú kontrolu či odinštalovať nejaký program. To, čím ste si teraz stopercentne istí, nebude jednoduché, keď budete mať zrazu namiesto slovenčiny nastavenú angličtinu.

Photo by John Schnobrich on Unsplash

Nechceme vám sťažovať prácu či príjemné činnosti, ktoré na daných zariadeniach vykonávate, len naznačiť, že sa s nimi denne stretávate a manipulujete, môžete ich teda efektívne využiť aj v rámci učenia sa cudzieho jazyka. Ak chcete mať intenzívny kontakt s jazykom a doplniť si slovnú zásobu, určite by ste mali mať angličtinu nastavenú v telefóne aj v počítači.

Čím intenzívnejší kontakt, tým lepšie

Slovenčina vám problém nerobí, lebo ste s ňou v kontakte pravidelne. Píšete si s kamarátmi, rozprávate sa s kolegami a šéfom, sledujete seriály, čítate noviny a knihy v slovenčine. Možno neviete, kde presne napísať čiarku či kde sa píše ypsilon a kde mäkké i, ale dorozumiete sa bez problémov. Samozrejme, pretože ide o váš rodný jazyk, ktorý je od detstva vašou súčasťou.

Photo by Christin Hume on Unsplash

Ak chcete, aby sa vašou súčasťou stala aj angličtina, nemali by ste váhať a začať s ňou prichádzať do kontaktu čo najčastejšie. Poproste kamarátov, ktorí sú jazykovo zdatnejší, aby s vami komunikovali – písomne i osobne – v angličtine. Precvičíte si tak písanie aj hovorenie v cudzom jazyku a nebudete mať strach komunikovať. Skúste si pozerať anglické stránky, najprv tie s kratšími a jednoduchšími článkami, ako napr. boredpanda.com, aby ste sa naučili porozumieť písanému anglickému textu. Pozeranie filmov a seriálov v angličtine by malo pre vás byť samozrejmosťou. V prípade, že sa bojíte, že neporozumiete, pustite si ich s anglickými titulkami.

Dajte tomu čas

Keby bolo úplne jednoduché naučiť sa cudzí jazyk, vedeli by po anglicky rozprávať všetci a neboli by potrebné jazykové školy. Žiaľ, až také ľahké to nie je. Obklopovanie sa jazykom je však dobrá cesta, ako prísť angličtine na chuť. Pomôže vám to pochopiť jednotlivé vetné vzorce, naučíte sa slovnú zásobu a časom možno zistíte, že už vám nerobí problém napísať mail v angličtine a povedať pár zrozumiteľných viet.

Akým spôsobom prichádzate do kontaktu s jazykom vy? Ktorý zo spomenutých spôsobov sa vám osvedčil najviac? Napíšte nám svoje skúsenosti do komentárov, pomôžete tak v učení sa ostatným.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.