Akú knihu si kúpiť, ak sa chceš naučiť anglicky rýchlo
Zaujímavé

O tom, ako slovník pomohol študentovi angličtiny pri učení sa

Napriek tomu, že väčšina študentov angličtiny vedie tichú vojnu so slovníkmi a spojenectvo s Google Translatorom, slovníky majú svoju dôležitosť. Slovník ti povie príbeh daného slova, povie ti, ako ho máš používať a kedy. Môžeš ho využiť pri čítaní, písaní a kedykoľvek inokedy. Tu je pár rád, ako si prekladať slová, zistiť ich skutočný význam a tiež prečo sú dôležité.

 

Prečo slovník a nie prekladač

Prekladače iba preložia slovo vytrhnuté z kontextu a nepovedia ti, ako ho použiť. Jedným z celkom dobrých prekladačov je google translator – určite ho už poznáš. Na drobnosti je dobrý, ale dôležitejšie veci by som si overovala v slovníkoch.

Na druhej strane, nespomínam si, že by som videla Anglicko-slovenský slovník na internete ako voľne dostupný. Plateným, ale dobrým je Lingea Lexikón. Bohužiaľ, alebo chválabohu za knižné vydania slovníkov.

 

Výkladové slovníky

Ak si na pokročilej úrovni, výkladový slovník je nevyhnutnosť. Prečo? Pretože slovenské a anglické slová nie sú ekvivalenty. Jedno anglické slovo môžme zvyčajne preložiť v rôznych kontextoch viacerými slovenskými. Pretože ich odtiene významu môžu byť rozdielne. Dva národy sa môžu pozerať na tú istú vec z rôzneho uhľa pohľadu.

ruka, rameno – hand, arm

 

Stratégie prekladu

Ak si nie si istý významom anglického slova, je najlepšie, ak ho skontroluješ najprv vo výkladovom slovníku. Ten ti ho najlepšie objasní. Ak si nie si istý, ako by si dané slovo preložil, potom si pomôž prekladačom. Nepoužívaj ho však ako hlavné prekladové médium, pretože sa ti môže stať toto:

Ak si nie si istý, ako povedať niečo po anglicky, potom je len jedna cesta – slovenský slovník a následne výsledok skontrolovať výkladovým slovníkom. Ak hľadáš špecifické veci, ako druh zvieraťa alebo rastliny, potom ti opis ako: cicavec so štyrmi nohami, ktorý žije v Európe” veľmi nepomôže. V takom prípade zisti, čo ti ukážu google obrázky. Je to tiež forma kontroly, keď potrebuješ vedieť, ako čo vyzerá.

 

Ako vybrať výkladový slovník

Výkladový slovník si vyberaj podľa obtiažnosti. Zistíš ju veľmi jednoducho. Keď je neznáme slovo preložené inými neznámymi slovami, tak je to jasné.

Za najlepší, ale aj najdetailnejší a najzložitejší je pokladaný Oxfordský slovník. Jednoduchšie sú Longman alebo Cambridge.

Ja osobne mám rada Macmillan Dictionary for Advanced Students – vysvetlenia sú veľmi jednoduché, prehľadné, nie je zbytočne detailný a so zvukovými nahrávkami. Všetky sú dnes dostupné aj zadarmo na internete, niektoré však s obmedzeniami na určitý počet vyhľadaných slov.

 

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.