Jazyková škola Best English Nitra 0948 715 834 nitra@best-english.sk

Čítanie je veľmi účinnou stratégiou, keď sa učíte angličtinu alebo iný cudzí jazyk. Teraz nemám na mysli len čítanie postov na Facebooku alebo Twitteri. Pri čítaní kníh sa môžete naučiť množstvo slovíčok a fráz. Nezľaknite sa, nejde len o hrubé knižky v pôvodnom jazyku, ide hlavne o tenučkú edíciu čítaniek pre študentov angličtiny.

 

Aké knižky pre študenta angličtiny?

Podľa toho, na akej úrovni angličtiny ste.

Hlavné je nevybrať si príliš ťažkú knižku. Príliš jednoduchá vám určite neuškodí, pri najhoršom ju prečítate veľmi rýchlo. Na druhej strane, ak si vyberiete priťažkú, tak:

  • pri nej budete zaspávať,
  • na prvej strane nájdete dvadsať nových slov,
  • po prvých vetách nebudete vedieť, čo sa v knihe deje,
  • nič si z nej nezapamätáte a
  • to najhoršie – budete sa cítiť hlúpo a tá knižka vás zbytočne zdeprimuje.

Rady, ako čítať anglické knižky, nájdete TU.

 

Tenké a zaujímavé čítanky pre každého študenta angličtiny

Ak ste sa len začali učiť angličtinu, odporúčam vybrať si jednu z edície knižiek Readers. Sú to rôzne príbehy prepísané do jednoduchšieho jazyka, určené pre študentov anglického jazyka. Sú rozdelené podľa úrovní a môžete si vybrať z rôznych vydavateľstiev (Penguin Readers, Macmillan Readers, Cambridge Readers…) a množstva príbehov.

Nájdete ich určite v sieti kníhkupectiev Pantha Rei alebo kníhkupectiev s cudzojazyčnými knižkami, ako je Eurobooks v Bratislave. Väčšinou sú vystavené na špeciálnych točiacich sa stojanoch.

Keď už si vyberiete nejakú nenáročnú knižku, môžete si ju skúsiť vyhľadať na YouTube, či tam nie je predčítaná. Čítanie aj počúvanie zároveň je dobrá kombinácia.

 

Knižky s pôvodným textom

Ak rozmýšľate o tom, že si prečítate Janu Eyrovú, Pýchu a predsudok alebo Frankensteina v angličtine, pretože sa vám páčil film alebo knižka po slovensky, neunáhlite sa. Knižné klasiky ako tieto alebo podobné boli napísané pred minimálne sto a viac rokmi. V tom čase ľudia používali trochu iný jazyk – používali oveľa väčšiu slovnú zásobu ako my teraz a mnoho gramatických tvarov, ktoré teraz už nie sú bežné.

Preto, ak by ste si radi prečítali jednu z týchto kníh, radšej si ju najprv zbežne prelistujte ešte v obchode a zistite, či jej rozumiete aspoň na osemdesiat percent. Ak nie, tak si ju nechajte na neskôr.

Ak sa už angličtinu neučíte a chcete si ju len zopakovať, alebo ste naozaj na lepšej úrovni, môžete si vyberať aj z knižiek so zrkadlovým textom. V tých máte na jednej strane text slovenský (alebo český) a na druhej anglický. Pozor, tieto knižky už tiež používajú pôvodný text. Dajte si pozor, nech si nevyberiete priveľmi ťažkú.

 

Bestsellery

Čo ja osobne odporúčam – vyberte si moderný bestseller. Tie sú písané tak, aby sa k nim dostalo čo najviac ľudí a tiež, aby im každý z nich porozumel – veľmi jednoduchým a bežným jazykom. Zvyčajne sú v nich frázy a slovíčka len z bežného života, poprípade konkrétnej oblasti záujmu.

Ak si otvoríte Twilight (Súmrak), nájdete tam základnú slovnú zásobu a niečo o upíroch. Ak si prečítate Rich Dad, Poor Dad (Bohatý otec, chudobný otec), dozviete sa o financiách veľmi jednoduchým jazykom. Existuje, samozrejme, kopec iných.

 

Pre koho sú knižky v pôvodnom jazyku?

Knižky s pôvodnými textami by som odporučila, ak ste na úrovni pokročilý – v európskom referenčnom rámci od B2 a vyššie, u nás v Best English od úrovne pokročilý 3.

Je to však len na vás. Niekoho odplaší päť neznámych slov, iný sa len tak nevzdá.

Moja osobná skúsenosť je, že čítaním si môžete veľmi rozšíriť svoju slovnú zásobu, odpozorovať skutočné použitie gramatiky a rôznych fráz a posunie vás to o kus dopredu.

Záleží na vašej motivácii, akú knižku si vyberiete. Verím, že určite si budete vedieť vybrať tú správnu knihu pre seba.

Čítaniu chvála!