Vyberte položku Stránka

Prečo (ne)investovať do učenia

Prečo (ne)investovať do učenia

Kúpite si radšej nové auto alebo kurz angličtiny? Auto je síce drahšie, ale ďalej vás dovezie, kým na kurze angličtiny zabijete čas, ktorý vám nikto nevráti a taktiež ho nikto neuvidí stáť pred vaším domom. Auto jednoznačne vyhráva.

 

Čo a ako sa zvyčajne učíme

Nedávno som si sklamane uvedomila, že veľa ľudí nevidí hodnotu vo vzdelávaní. Pravdou je, že sa im ani nečudujem, keď niekto úspešne prejde naším vzdelávacím systémom, ktorý ho núti nabifliť sa informácie, poučky a rozdelenia, ktoré nikdy v praxi nevyužije, pretože

  • nikoho nikdy nebude zaujímať poučka, ktorú sa naučil a navyše
  • ju nebude vedieť využiť v praxi, pretože to ho nikto nenaučí.

To je ako s angličtinou. Keď sa nadrvíte všetky gramatické pravidlá, tak väčšinou zistíte, že v praxi ich neviete používať, lebo to s vami nikto dostatočne nenacvičil. A ešte mi nikto nikdy nepovedal, že by ho niekto na ulici v Londýne zastavil a spýtal sa ho na to, či práve použil predprítomný čas jednoduchý alebo priebehový a ktorý z nich je lepšia voľba v danej situácii.

Toto všetko však nie je chyba učenia. Je to chyba vzdelávacieho systému a toho, ako sa učíme. 

https://www.youtube.com/watch?v=FYZSjSrIS7Y

 

Každý má svoju výnimočnú zručnosť

Ale – som si stopercentne istá, že každý z nás je v niečom naozaj dobrý. Či už je to pečenie, opravovanie áut, šitie, kreslenie, lyžovanie, čokoľvek.

Koľko vám trvalo, kým ste sa v niečom stali naozaj dobrými? Skúšali ste to iba raz alebo naozaj veľakrát? Kdesi som čítala, že naučiť sa môžeme čokoľvek, iba tomu musíme dať dostatočne veľa času. Hovorilo sa konkrétne o 10 000 hodinách práce. Často sa vzdávame skôr, ako môžeme vidieť výsledky svojho úsilia.

Keď sa bavíme o vašej zručnosti – ste radi, že to viete? Alebo by ste sa toho radšej vzdali?

Učenie sa pre život

Myslíte si, že to, čo ste sa takto naučili ešte niekedy zabudnete? Hovorí sa, že keď sa raz naučíte bicyklovať, budete to vedieť navždy. Je to zručnosť, ktorú keď natrénujete, nemusíte ju robiť dlhú dobu, ale keď sa k nej znova vrátite, bude tam. Bude tam celý váš život. Bude tam to auto o 50 rokov? Rovnako pripravené ako teraz?

 

Nezahadzujte svoje možnosti kvôli niečomu, čo sa dá zmeniť. Zmeňme to spolu. Rozširujte svoje možnosti učením sa.

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This