Vyberte položku Stránka

Stačí 1000 slov, aby ste hovorili anglicky?

Stačí 1000 slov, aby ste hovorili anglicky?
Podľa toho, na čo. Na vypýtanie kávy v reštaurácii asi áno. Na štúdium nie. Na pár letov lietadlom asi áno. Na priemernú prácu asi nie. Na pár nákupov asi áno. Na postup v práci asi nie.

 

V realite

Keď si predstavíte akéhokoľvek cudzinca, ako sa vám lámanou a veľmi okresanou slovenčinou snaží povedať, čo potrebuje – aký dojem to vo vás vyvoláva? Ak je to kamarát, tak vám to, samozrejme, až tak neprekáža a dohovoríte sa rukami – nohami. To však asi nie je tá najvhodnejšia forma komunikácie pre všetky príležitosti.

 

Čo sa šíri internetom

Napriek tomu, že v poslednej dobe som videla propagovaný názor, že 1 000 slov je absolútne postačujúca slovná zásoba, treba si uvedomiť, že je to naozaj málo (aj keby ste mali excelentnú gramatiku, čo pri takej malej slovnej zásobe určite mať nebudete). Postačí vám to na bežné predstavenie sa a pár základných fráz.

Väčšinou mi študenti v tejto fáze hovoria, že vždy, keď sa im prihovorí nejaký Angličan/Američan, tak sa len modlia, aby nehovoril rýchlo a nechcel niečo iné ako zvyčajne. Určite ste už zažili ten hlúpy pocit, keď stále niekomu hovoríte dookola: „Ešte raz, prosím.“ Následne tie znechutené pohľady z opačnej strany. Niektorí po čase aj rezignujú a na všetko odpovedajú „áno“. To je tá dobrodružnejšia fáza. Nikdy neviete, kde skončíte.

 

Slová tvoria komunikáciu

Keď som začala učiť jedného môjho veľmi dobrého študenta, nikdy pred tým sa neučil anglicky. Počúval len CD v aute na ceste do práce. Z nich si zapamätal veľmi veľa slov a keď sme mali prvú hodinu, nevedel síce vôbec žiadnu gramatiku, ale s tou veľkou slovnou zásobou sa nemal problém vynájsť a vykomunikovať všetko, čo potreboval po anglicky. Ak by vedel len úplný základ, bolo by to viac trápenie, a to nielen pre neho, ale aj pre mňa. Ľudia na ulici tiež nie sú povinní mať strpenie.

Čím menej slov viete, tým viac sa hanbíte hovoriť a tým menej si tie slová pamätáte, pretože ich nemáte ako precvičiť. Čím viac slov viete, tým viac komunikujete, ľahšie sa učíte nové slová a menej sa bojíte.

Začať sa učiť nové slovíčka môžete napríklad takto:

 

Slová a zmýšľanie

Slovná zásoba je to najdôležitejšie v ktoromkoľvek jazyku, pretože v slovách rozmýšľame. Čím viac slov, ktoré popisujú auto, viete, tým mu budete viac rozumieť a platí to aj všeobecne. Čím viac anglických slov viete, tým viac rozumiete aj iným náhľadom na ten istý svet, ste o niečo slobodnejší a dokážete sa lepšie rozhodovať.

 

Zvýšte svoju slovnú zásobu na ukážkovej hodine.

Prihláste sa na ukážkovú hodinu a spravte prvý krok k lepšej angličtine.


  Meno*


  Telefón*


  Email*


  Kedy*  O autorovi

  Michelle E.

  Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

  Zanechať Odpoveď

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Share This