Vyberte položku Stránka

Straší vás anglická gramatika? Možno je ten strach celkom neopodstatnený

Straší vás anglická gramatika? Možno je ten strach celkom neopodstatnený

O dôležitosti anglickej gramatiky vám určite hovorili už v škole. Vraj musíte vedieť, aký čas použiť či ako správne zložiť vetu, pretože bez správneho slovosledu vám nikto neporozumie? Koľkokrát ste už niečo také počuli?

Ak si myslíte, že bez gramatiky sa vonku nepohnete, a preto radšej nebudete rozprávať, mali by ste svoj názor prehodnotiť.

 

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Alebo lepšie povedané, nie je všetko, čo ste o angličtine počuli v škole, pravda. V mnohých ľuďoch v škole – či už základnej alebo strednej – učitelia vybudovali blok, že nemôžu hovoriť nesprávne. Áno, je pravda, že ak Slovák hovorí nesprávne, asi sa v duchu pousmejete a niečo si o ňom pomyslíte, ak však budete počuť gramaticky nesprávne rozprávať cudzinca, pravdepodobne skôr oceníte to, že sa vôbec v našom jazyku snaží hovoriť.

Budete sa mu posmievať? Nie. Budete ho na jeho chyby upozorňovať? S veľkou pravdepodobnosťou nie. Prečo by to potom nemalo tak byť aj naopak?

 

Prekonajte strach

Hovoriť správne nie je to najpodstatnejšie. Podstatné je hovorenie samotné. Ruku na srdce, keď sa rozprávate s ľuďmi v práci, s priateľmi či s rodinou, neujde vám sem-tam niečo? Nespisovné slovo, zle vyskloňovaná veta, použitie časov halabala? Ani rodení Angličania nerozprávajú vo svojom materinskom jazyku 100-percentne správne. Nikto sa im za to nesmeje a ani ich neopravuje, pretože to pri hovorení nie je vôbec to najdôležitejšie.

 

Hovoriť, hovoriť, hovoriť

Trošku účelová parafráza okrídleného výroku, to áno, nič sa však nemení na tom, že dôležitá je jeho náplň. To, čo má pri učení sa cudzieho jazyka váhu, je samotná komunikácia, teda odovzdanie správy druhému človeku. Pokiaľ dokážete druhému ozrejmiť, čo potrebujete, nie je najdôležitejšie, či mu to budete hovoriť spisovne a gramaticky správne, ale to, že vám porozumie.

Ani Angličania nehovoria 100-percentne správne, myslíte si, že im bude záležať na tom, či tak budete hovoriť vy? Pokiaľ si porozumiete, môžete povedať, že dokážete v cudzom jazyku komunikovať, že ho dokážete aktívne a produktívne zvládať. Z gramatiky netreba mať žiaden stres, napokon aj prostredníctvom hovorenia sa môžete učiť. Keď budete počuť, ako rozprávajú ostatní, aké výrazy používajú, ako skladajú vetu a pod., získate informácie o jazyku z prvej ruky. Tak do toho. Skúste to.

O autorovi

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This