Vyberte položku Stránka

Tri štádiá ovládania cudzieho jazyka

Tri štádiá ovládania cudzieho jazyka
Každý jazyk má svoje určité štádiá, ktorými všetci prechádzajú, keď sa ním učia hovoriť. Netýka sa to len angličtiny a iných oficiálnych jazykov, ale aj akademických výrazov a nárečí. Kde sa nachádzate v angličtine teraz vy?

 

Štádium prvé

Učíte sa cudzí jazyk. Snažíte sa naraz zvládať gramatiku, frázy, slovíčka a ešte k tomu aj hovoriť plynulo. Dostávate veľmi veľa nových informácii. Sami cítite, že robíte chyby a ešte nerozumiete všetkému.

 

Štádium druhé

Viete hovoriť daným jazykom. Poznáte veľkú časť jazyka, gramatických javov, máte širokú slovnú zásobu a radosť z komunikácie v cudzom jazyku. Ste pánmi. Všetko, čo poviete, viete odôvodniť a vysvetliť kamarátom, ktorí vás žiadajú o pomoc. Rozprávate bezchybne.

 

Štádium tretie

Poznáte jazyk tak dobre, že už nepotrebujete rozprávať gramaticky správne. (Napriek tomu, vo vhodnej situácii nemáte problém použiť spisovný jazyk.) Dokážete pripustiť, že používanie slangových a nespisovných tvarov nemusí nutne znamenať, že neviete hovoriť daným jazykom. Cítite sa slobodní, používate rôzne nespisovné tvary, citoslovce, neexistujúce slová, nezvyčajné zvraty či slovné hračky.

 

Hovorí 100-percentne správne anglicky

Poznáte takého človeka? Ja nie a myslím si, že tato situácia ani nikdy nenastane. Slovenčina je môj rodný jazyk a tiež ním nehovorím 100-percentne spisovne, hoci sa aj snažím. Možno tak na 85 %, to je môj hrubý odhad. Tak isto ani rodený Angličan určite nehovorí 100-percentne spisovne.

 

Otázka je: Chcete to vôbec? Chcete hovoriť 100-percentne spisovne slovensky? Chcete hovoriť 100-percentne správne anglicky?

 

Ak áno a vydáte sa na túto cestu, tak vám garantujem, že raz dosiahnete bod, keď to už bude pre vás príliš jednoduché a následne skĺznete zlým smerom. Neznamená to však, že sa o to nemáte snažiť alebo to aspoň vyskúšať. ;-)

 

Prijímate výzvu?

O autorovi

Michelle E.

Ahojte! Volám sa Michelle a učím anglický jazyk. Úplne nechtiac som sa dostala presne tam, kde cítim, že mám byť. Ale náhody neexistujú, že? ;-)

Zanechať Odpoveď

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Share This